Salı, Ocak 14, 2014

Tan Sagturk Cadde Blogger Anneler Etkinliği


Geçtiğimiz Pazar akşam üzeri Tan Sagturk Akademi  Cadde de blogger anneler ile buluştu. Öncelikle yeri çok merkezi. Bağdat Caddesindeki Kirpi Cafe'nin hemen arkasında kalıyor. İçeriye girer girmez sizi sıcacık bir cafe ortamı karşılıyor. Hemen karşınızda camlı bir stüdyo yer alıyor. Yetkililer güler yüzleriyle sizinle yakından ilgileniyor.
Herkes gelene kadar zevkli ikramlar eşliğinde bekledikten sonra "Tan Sagturk" bütün samimiyeti ve doğallığıyla mekan hakkında ve bale ile ilgili bilinen doğruları yanlışları bizlere aktardı. Bu sırada çocuklar da eğitmen eşliğinde stüdyoda eğlendiler.
Öncelikle ben buraya gelmeden önce kulaktan dolma bir şekilde bu mekanın sadece çocuklar için ve sadece bale üzerine olduğunu sanıyordum. İlk olarak bu konuda bilgilendirildik. "Tan Sagturk Akademi" hem çocuk hem de yetişkin kadın erkek herkese açık bir yer. Yetişkin Balesi, Müzik, Modern Dans, Bale, Pilates, Yoga gibi birçok hizmetleri var. Yani çocuğunuz için gelip, kendinizi de işin içinde bulabilirsiniz.
Branş Bale olunca tabi ki onun üzerinde daha çok duruldu. Bir çocuğun baleye başlaması için 5 yaşın neredeyse geç olduğunu, kilolu bir çocuğun bile baleye başlayabileceğini önemli olan esnekliğin ve birçok kriterin değerlendirilmesi gerektiğini öğrendik. Bale eğitimi uzun soluklu 8-10 seneyi bulan bir sebat süreci. Dolayısıyla çocuk küçük yaşta baleye başladı ileride balerin olucak diye ailelerin bir beklentiye girmesinin yanlış olduğunu söylediler. Kalp sağlığı, kalp ritmi bale için çok önemli bir etken. Bale sadece çocuğun duruşunu düzeltip zerafet kazandırmıyor. Tan Bey'in dediği ve benim için de en önemli şey olan çocuğun farkındalığını arttırıyor. Özgüven, uzun soluklu bir eğitim olduğu için başlanılan işte sebat etmek, disiplin, takım ruhu, kendi işini kendinin yapabilmesi gibi çocuğa aslında okul, meslek ve özel hayatı boyunca temel oluşturacak özellikler kazandırmasıyla sadece sahne sanatı olmasının önüne geçiyor.
Erkek çocuklarının bale yapması ile ilgili ailelerin hala çekincelerinin olması bu tabuların yıkılabilmesi için devlet ile paralel çalışmak gerektiğinin fakat bunun şu an ki hükümet düzeniyle mümkün olamıycağıdan bahsedildi. Konuşma uzar giderdi, çocuklarla bu kadar olabildi.
Çok sıcak, çok samimi karşılandık. Ağırlandık. Herkesin en azından ortamı görmek adına mutlaka uğramasını tavsiye ederim.Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pages - Menu

Popular Posts

Mothers hold their children's hands for a short while, but their hearts forever...